ZS RaciążLogowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności - W majowych nutach
  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
011 022 033 044 055 066
slider by WOWSlider.com v8.7

Polskie drogi ku niepodległości
Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy. Poza tym same działania wojenne przyczyniły się do ogromnych zniszczeń materialnych, a setki tysięcy osób zmusiły do opuszczenia swych domostw w charakterze uchodźców wojennych. Długo oczekiwany przełom w sprawie polskiej nastąpił w listopadzie 1916 r. Wówczas to cesarze Niemiec i Austrii proklamowali odrodzenie państwa polskiego na ziemiach odebranych Rosji (tzw. Akt 5 Listopada). Stanowił on wyłom w zmowie milczenia w kwestii polskiej. Kilka miesięcy później w Rosji obalono carat. Nowe władze Rosji uznały prawo Polaków do samostanowienia. Wkrótce zdecydowali się na to Francuzi i Brytyjczycy. Widząc, że państwa centralne nie są gotowe przyznać Polsce rzeczywistej niepodległości, Piłsudski zerwał z nimi i został internowany, Legiony rozwiązane a część legionistów – internowana.

Na rzecz sprawy polskiej lobbowali na Zachodzie luminarze polskiej kultury. Ignacy Paderewski zbierał pieniądze na ofiary wojny na ziemiach polskich i namawiał polityków państw zachodnich do poparcia idei niepodległości Polski. Między innymi w wyniku jego zabiegów Woodrow Wilson, prezydent USA, które w kwietniu 1917 r. przystąpiły do wojny, zaczął sprzyjać Polakom. Postulat niepodległości Polski uznali wkrótce i inni przywódcy państw ententy. We Francji z ochotników wywodzących się głównie ze środowisk polonijnych sformowano Armię Polską.

W lutym 1918 r. państwa centralne zawarły niekorzystny z polskiej perspektywy pokój brzeski z Ukrainą. Rozczarowani Polacy ostatecznie zerwali z państwami centralnymi i nadzieje na odbudowę Polski zaczęli powszechnie wiązać z ententą. Rozwiązano ostatnie odziały polskie walczące u boku państw centralnych. W przemówieniu do kongresu w styczniu 1918 r. Woodrow Wilson uznał odbudowę niepodległej Polski z dostępem do morza za jeden z warunków zawarcia trwałego pokoju.

Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro-Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych. Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski.

W 2018 r. w naszej ojczyźnie będziemy więc świętować 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z czym dniach od 5 do 12.01.2018 r. w naszej szkole gościła Wystawa „W drodze do niepodległości”, która jest własnością Banku Pocztowego SA / PERN SA, powstała przy współpracy z Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego – partnerami projektu „Dla Niepodległej”. Wystawa składała się z 30 plansz, o wielkości 2×1 metr, prezentujących postacie i wydarzenia, związane tematycznie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła była pierwszą w której Wystawa „Dla Niepodległej” została zaprezentowana.

Wystawę, która znalazła się w naszej placówce dzięki p. Sławomirowi Krzeskiemu, mogła obejrzeć nie tylko młodzież z naszych szkół, ale również zaproszeni goście – nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Raciążu.

Dodane przez admin dnia 16-01-2018 11:54145 Czytań - Drukuj

Oferta 2018/2019

*** SZKOŁY ***

** TERMINY **

** KRYTERIA **

*** NABÓR ***
Ogłoszenia

Plan obowiązujący od 14-05-2018r.

Terminy praktyk zawodowych 2018/2019

Plan kursu SPRZEDAWCA 1 st.

Terminy egzaminów zawodowych

Nowy kierunek kształcenia - TECHNIK HANDLOWIEC

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe - nowość w kształceniu osób dorosłych

Kanały zewnętrzne
Nasze sukcesy

Współpraca
Design by A.K. with theme CeRNoBiL for ZS Raciaz Powered by PHP-Fusion 151231 Unikalnych wizyt